Jedną z najbardziej niespodziewanych i nieprzewidywalnych rzeczy w życiu jest śmierć bliskiej osoby. Niestety często zgon ma miejsce poza domem czy szpitalem. Wówczas koniecznym jest zorganizowanie transportu do miejsca ostatniego pożegnania.
Regulacje krajowe
Większość zakładów pogrzebowych oferuje w ramach świadczonych przez siebie usług transport zmarłych. W przypadku przewozu na krótkim dystansie, np. w obrębie miasta, nie wymaga to dodatkowych dokumentów. Natomiast jeśli zachodzi konieczność przewiezienia zwłok na trasie dłuższej niż 60 kilometrów, wymagane będzie wystąpienie o pozwolenie do służb sanitarnych. Zezwolenie takie obejmuje transport zmarłych drogą lądową, kolejową, jak i lotniczą. Pamiętać należy również, że ten szczególny rodzaj transportu odbywać się może jedynie w specjalnie przystosowanych i oznakowanych pojazdach. Przewożona trumna powinna zostać zabezpieczona profesjonalnie i z poszanowaniem zmarłego. Ze względów bezpieczeństwa nie ma możliwości przejazdu rodziny w części, gdzie znajduje się trumna. Część ta powinna być również wyraźnie oddzielona od miejsca, gdzie znajduje się kierowca.
W przypadku transportu prochów obowiązują podobne regulacje jeśli chodzi o przepisy sanitarne. Nie ma jednak obowiązku przewożenia urny specjalnym pojazdem, o ile spełniony zostanie podstawowy wymóg – bezpieczny transport.
Regulacje zagraniczne
Śmierć osoby bliskiej poza granicami ojczyzny jest tym bardziej bolesna, że wiąże się z wieloma procedurami koniecznymi do wypełnienia w celu zorganizowania godnego pochówku w rodzinnej miejscowości. Szczególnie w takim przypadku warto skorzystać z usług firm oferujących profesjonalny transport zmarłych. Można je znaleźć na portalu Mementis. Wystarczy kliknąć na mapie w wybrany kraj, lub wybrać go z listy poniżej, np. „Transport zwłok Niemcy”. Doradztwo i pomoc pozwolą rodzinie przejść przez ten trudny okres krok po kroku. Pierwszym z nich jest wystąpienie o zgodę na pochówek do starosty powiatu właściwego na miejsce położenia cmentarza. Wraz z wnioskiem należy złożyć przetłumaczony na język polski akt zgonu oraz, o ile nie zostało to zaznaczone w akcie, zaświadczenie iż zgon nastąpił z przyczyn innych niż choroba zakaźna. Wówczas, po konsultacji z inspektorem sanitarnym, starosta w ciągu 3 dni wyda stosowną decyzję. Kolejnym etapem będzie uzyskanie zaświadczenia od polskiego konsula w kraju, gdzie nastąpił zgon. W kwestii samego środka transportu obowiązują zasady jak przy przewozie krajowym.
Nawet w chwili tak bolesnej, jaką jest zgon bliskiej osoby, obowiązuje nas wiele przepisów, również w kwestii transportu zwłok bądź prochów. Warto jednak pamiętać, że firma organizująca pochówek będzie w stanie pomóc w kwestii nawet bardzo skomplikowanego transportu.