Przewóz zwłok

Warunki i wymagania dot. przewozu zmarłych

przewóz

Nie każdy wie, że przewóz zwłok musi przebiegać zgodnie z rygorystycznymi normami oraz standardami. Z tego względu może być on realizowany jedynie przez firmy, które posiadają niezbędne uprawnienia. Trzeba mieć świadomość, że ciało osoby zmarłej może wydzielać toksyczne związki, które stanowią realne zagrożenie dla otoczenia. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby opisywana procedura została przeprowadzona profesjonalnie.

Warunki przewozu

Zakład pogrzebowy (tutaj) posiada samochód w pełni przystosowany do przewozu zmarłych. Kluczowe jest tutaj odizolowanie kabiny kierowcy oraz części, gdzie znajduje się ciało. Oczywiście w miejscu, gdzie znajduje się trumna nie mogą znajdować się siedzenia dla pasażerów. Często standardowe samochody przechodzą przez liczne przeróbki techniczne – dzięki temu mogą zostać zarejestrowane jako pojazdy specjalne. Ne można również zapomnieć o podłodze, która musi być łatwa w czyszczeniu oraz odkażaniu. Oprócz tego w pojeździe muszą znajdować się środki dezynfekujące. Trumna ze zwłokami powinna znajdować się w stabilnym położeniu, tak aby nie przewróciła się ona np. podczas mocnego hamowania. Dużą rolę odgrywa więc system zabezpieczeń, który zmniejsza ryzyko uszkodzenia konstrukcji.

Rodzaj trumny

Należy wiedzieć, że trumna stosowana do przewozu zwłok znacząco różni się od tej, którą chowa się w grobowcu. Warto wiedzieć, że musi ona spełniać szereg norm sanitarnych. Sporym utrudnieniem jest przewóz zwłok z zagranicy. Ciało musi znajdować się w hermetycznej, aluminiowej trumnie. Często jest ona dodatkowo umieszczana w drewnianej skrzyni. Oprócz tego potrzebne są oznakowania pojazdu przewożącego zwłoki (dotyczy to przewozów drogą lądową). Jest to niezbędne w przypadku kontroli. Nie można również zapomnieć o skomplikowanych formalnościach. Ciało może zostać wywiezione poza granicę danego kraju dopiero po uzyskaniu pozwolenia.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *